'Game of Thrones,' 'Big Bang Theory' among PGA award nominees

HBO’s Game of Thrones, Showtime’s Homeland, CBS’ Big Bang Theory and FX’s Louie were among the nominees in the top categories for the annual Producers Guild of America awards.

There’s a lot of overlap here with the 2012 Emmy award nominations, with a few exceptions: HBO’s Boardwalk Empire missed landing a slot for best drama series (there were six Emmy nominees and five for PGA). While on the comedy side, HBO’s Girls and Veep weren’t nominated, but Louie was. If you’re wondering why Comedy Central’s Emmy favorite The Daily Show with Jon Stewart wasn’t nominated in the talk category, but companion series The Colbert Report was, that might be because Daily Show does not submit itself for this award. The PGA winners will be announced Jan. 26.

Below is the full list of nominees:

The Norman Felton Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Drama:

Breaking Bad (AMC)
Producers: Melissa Bernstein, Sam Catlin, Bryan Cranston, Vince Gilligan, Peter Gould, Mark Johnson, Stewart Lyons, Michelle MacLaren, George Mastras, Diane Mercer, Thomas Schnauz, Moira Walley-Beckett

Downton Abbey (PBS)
Producers: Julian Fellowes, Gareth Neame, Liz Trubridge

Game of Thrones (HBO)
Producers: David Benioff, Bernadette Caulfield, Frank Doelger, Carolyn Strauss, D.B. Weiss

Homeland (Showtime)
Producers: Henry Bromell, Alexander Cary, Michael Cuesta, Alex Gansa, Howard Gordon, Chip Johannessen, Michael Klick, Meredith Stiehm

Mad Men (AMC)
Producers: Jon Hamm, Scott Hornbacher, Andre Jacquemetton, Maria Jacquemetton, Victor Levin, Blake McCormick, Matthew Weiner

The Danny Thomas Award for Outstanding Producer of Episodic Television, Comedy:

30 Rock (NBC)
Producers: Irene Burns, Kay Cannon, Robert Carlock, Vali Chandrasekaran, Luke Del Tredici, Tina Fey, Matt Hubbard, Marci Klein, Jerry Kupfer, Lorne Michaels, David Miner, Dylan Morgan, Jeff Richmond, John Riggi, Josh Siegal, Ron Weiner

The Big Bang Theory (CBS)
Producers: Chuck Lorre, Steve Molaro, Faye Oshima Belyeu, Bill Prady

Curb Your Enthusiasm (HBO)
Producers: Alec Berg, Larry Charles, Larry David, Jeff Garlin, Tim Gibbons, David Mandel, Erin O’Malley, Jeff Schaffer, Laura Streicher

Louie (FX)
Producers: Dave Becky, M. Blair Breard, Louis C.K.

Modern Family (ABC)
Producers: Cindy Chupack, Paul Corrigan, Abraham Higginbotham, Ben Karlin, Steven Levitan, Christopher Lloyd, Jeff Morton, Dan O’Shannon, Jeffrey Richman, Chris Smirnoff, Brad Walsh, Bill Wrubel, Danny Zuker

The Award for Outstanding Producer of Non-Fiction Television:

American Masters (PBS)
Producers: Prudence Glass, Susan Lacy, Julie Sacks

Anthony Bourdain: No Reservations (Travel Channel)
Producers: Christopher Collins, Mike Steed, Lydia Tenaglia, Tom Vitale, Sandy Zweig

Deadliest Catch (Discovery Channel)
Producers: Thom Beers, Jeff Conroy, Sean Dash, John Gray, Sheila McCormack, Bill Pruitt, Decker Watson

Inside the Actors Studio (Bravo)
Producers: Producer eligibility pending

Shark Tank (ABC)
Producers: Rhett Bachner, Becky Blitz, Mark Burnett, Bill Gaudsmith, Yun Lingner, Brien Meagher, Clay Newbill, Jim Roush, Laura Skowlund, Paul Sutera, Patrick Wood

The Award for Outstanding Producer of Live Entertainment & Talk Television:

The Colbert Report (Comedy Central)
Producers: Meredith Bennett, Stephen Colbert, Richard Dahm, Paul Dinello, Barry Julien, Matt Lappin, Emily Lazar, Tanya Michnevich Bracco, Tom Purcell, Jon Stewart

Jimmy Kimmel Live (ABC)
Producers: David Craig, Ken Crosby, Doug DeLuca, Erin Irwin, Jimmy Kimmel, Jill Leiderman, Jason Schrift, Jennifer Sharron

Late Night with Jimmy Fallon (NBC)
Producers: Hillary Hunn, Lorne Michaels, Gavin Purcell, Michael Shoemaker

Real Time with Bill Maher (HBO)
Producers: Scott Carter, Sheila Griffiths, Marc Gurvitz, Dean Johnsen, Bill Maher, Billy Martin

Saturday Night Live (NBC)
Producers: Ken Aymong, Steve Higgins, Erik Kenward, Lorne Michaels, John Mulaney

The Award for Outstanding Producer of Competition Television:

The Amazing Race (CBS)
Producers: Jerry Bruckheimer, Elise Doganieri, Jonathan Littman, Bertram van Munster, Mark Vertullo

Dancing with the Stars (ABC)
Producers: Ashley Edens Shaffer, Conrad Green, Joe Sungkur

Project Runway (Lifetime)
Producers:Jane Cha Cutler, Desiree Gruber, Tim Gunn, Heidi Klum, Jonathan Murray, Sara Rea, Colleen Sands

Top Chef (Bravo)
Producers: Daniel Cutforth, Casey Kriley, Jane Lipsitz, Dan Murphy, Nan Strait

The Voice (NBC)
Producers: Stijn Bakkers, Mark Burnett, John De Mol, Jamie Evans, Chad Hines, Audrey Morrissey, Richard A. Pizante, David Pritikin, Jim Roush, Nicolle Yaron (additional producers eligibility pending)

The Award for Outstanding Sports Program:

24/7 (HBO)

Catching Hell (ESPN)

The Fight Game with Jim Lampley (HBO)

On Freddie Roach (HBO)

Real Sports with Bryant Gumbel (HBO)

The Award for Outstanding Children’s Program:

Good Luck Charlie (Disney Channel)

iCarly (Nickelodeon)

Phineas and Ferb (Disney Channel)

Sesame Street (PBS)

The Weight of the Nation for Kids: The Great Cafeteria Takeover (HBO)

The nominees of the Award for Outstanding Digital Series are listed below in alphabetical order:

30 Rock: The Webisodes (www.nbc.com)

Bravo’s Top Chef: Last Chance Kitchen (www.bravotv.com)

Dexter Early Cuts: All in the Family (www.sho.com)

The Guild (www.watchtheguild.com)

H+ The Digital Series (www.youtube.com/user/HplusDigitalSeries)

Red vs. Blue (www.roosterteeth.com)

Latest Videos in TV

Advertisement

TV Recaps

Powered by WordPress.com VIP